ASLIHAN DAGISTANLI AYSEV

Ankara’da doğdu. Dereceyle girdiği ODTÜ İşletme bölümünü şeref listesinde bitirdi. Tam burs kazanarak gittiği University of Manchester’da Pazarlama Mastırı yaptı. Profesyonel hayatı sırasında dünyanın en prestijli üniversitelerinden IMD’de eğitim aldı.

20 seneyi aşkın bir süre, önde gelen uluslararası firmalarda üst düzey yöneticilik görevleri üstlendi. 2001 yılında şirketinin Cenevre’deki ana merkezinde bulunan uluslararası marka yönetimi bölümüne getirilen ilk kadın oldu.  Dünyaca ünlü pek çok markanın Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Amerika’ya uzanan bir coğrafyada Global Marka Direktörlüğünü yaptı. 2009’da Turkishtime’ın “500 Global Türk” listesinde yer aldı.

1999 depreminde,  gönüllü yardım çalışmalarıyla İstanbul Valiliği tarafından taktir belgesiyle onurlandırıldı. Alman Kızıl Haçı “Miss Magic” (Sihirli Kız) lakabıyla hikayesini yayınlandı.

Evli ve iki harika kız annesi olan Aslıhan halen İsviçre’de yaşamaktadır.  Bir Türk ve bir kadın olarak yabancı topraklarda edindiği profesyonel tecrübeler doğrultusunda ve kız çocuğu yetiştirmenin sorumluluğuyla, kadın hareketine destek veren çalışmalarda rol almaktadır. Cenevre’de 2010 – 2018 yılları arasında katıldığı karma resim sergilerinde, “kadının objeleştirilmesine karşı temalı” tabloları sergilenmiştir.

Türk kadınının dünyada eksik tanınan başarısını, azmini ve cesaretini anlatan ve yayımlandıktan kısa bir süre sonra çok satanlardan olan Cesur Kızlara Yol Arkadaşları kitabının yazarıdır. Gelmiş geçmiş, önemli işler başarmış, ilklere imza atmış Türk kadınlarının masalsı biyografilerini aktardığı kitabında engel tanımazlığı, cesareti ve hayal etmenin gücünü dile getirmektedir. Kitabı yazma amacı hem kendi kızlarına hem de Türkiye’deki çocuklara “Ben de yapabilirim” dedirtebilmektir.

Halen Cumhuriyet gazetesine ve farklı yayın organlarına makaleler yazmaktadır.